"OD NIECHCENIA" L.MIERZEJEWSKI - POLSKI POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI.


Ta książka trochę, ale tylko trochę, przypomina mi taki stary polski serial - „Daleko od szosy” ( pamięta ktoś przygody Leszka? ). Wiedziałam, że wciągnie mnie na maksa. Tak jak w przypadku serialu – gdy trafiam na niego w tv – zawsze oglądam, bez względu na to na który odcinek trafię.

O czym jest „Od niechcenia”? Lata 60-te,ogromne kolejki do wszystkiego, pustki w sklepach. To życie Andrzeja – chłopaka pochodzącego ze wsi, który po skończeniu szkoły średniej wyjeżdzą do wielkiego miasta, do Warszawy. Rozpoczyna tam życie studenta Politechniki, zostaje sportowcem ( dzięki czemu zdobywa uznanie wśród innych studentów i zostaje Akademickim Mistrzem w trójboju siłowym ) i zaczyna dorabiać jako ochroniarz/bramkach w jednym z nocnych warszawkich lokali. Początkowo, ta książka, ukazuje nam ogromną różnicę, zderzenie życia w mieście w wiejskim pochodzeniem. I problemy w odnalezieniu się w nowym życiu. Ale coś więcej o Andrzeju za moment.


W tej książce znajdziemy opis lat, w których większość z nas nie żyła, raczej nasi rodzice dopiero wtedy rozpoczynali swoje życie. Więc większośc wydarzeń jest nam znana tylko z filmów, z książek.. Znajdziemy tu historyjki, anegdoty i opis tych najważniejszych wydarzeń z tamtego okresu: dużo sportu i opis sukcesów naszych polskich piłkarzy ( drużyna K. Górskiego ), rozpoczęcie produkcji Fiata 126p czy pojawienie się Coca Coli w Polsce. Jeśli ktoś lubi historie z tego okresu – polecam sięgnąć po tę książkę..


Ale to co powyżej to tylko tło całej opowieści. Wróćmy do Andrzeja i jego życia.. Ksiązka podzielona jest w sumie na dwie części.. Początek.. Chłopak ze wsi zaskakująco dobrze zaczyna sobie radzić w stolicy – zdobywa uznanie i szacunek, a później dzięki różnym znajomościom i kombinacjom staje się bardzo bogatym człowiekiem ( tylko, że w tamtych czasach nawet nie miał jak korzystać z tego bogactwa..co nic nie można było kupić ).. Opowiada o swoich przygodach z kobietami, przelotnych przygodach. I przyznam, ze czytają te opisy, mimo żartobliwego tonu, no nie przepadałam za Andrzejem i kilkukrotnie cisnęły mi się na usta mało przyjemne słowa skierowane w jego kierunku.
Wspaniałe życie i przygody Andrzeja zaskakująco i nagle kończą się. Ulega on wypadkowi i zmuszony jest poruszać się na wózku inwalidzkim. I tu zaczyna się druga część książki – o Andrzeju, który walczy by stanąć na nogi. Rehabilitacja i ciągła walka.. A czy uda mi się na nogi stanąć ( i mentalnie i realnie ) to Wam nie powiem – musicie przeczytać książkę :)

Odniechcenia” pokazuje nam, że nasze życie to sinusoida i że tak naprawdę składa się ze wzlotów i upadków.. 
Jedyne co nie bardzo mi gra w tej książce, to okładka. W żaden sposób nie sugeruje nam zawartości książki, a szkoda bo myślę, że choć mała podpowiedź o czym jest treść mogłaby zachęcić więcej osób do sięgnięcia po tę pozycję.


Lubicie książki, których treść wraca do okresu PRL-u?

BUZIAKI
OLA

31 komentarzy:

 1. chetnie bym sie zapoznała z jej treścią ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam. Moim zdaniem to książka, której warto poświęcić kila chwil.

   Usuń
 2. Tak nie do końca lubię takie klimaty ;/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No każdy z nas jest inny i lubi czytać inne książki :)

   Usuń
 3. Zupełnie nie moje klimaty literackie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że mogłaby mi się spodobać, fajnie, że jest tak podzielona na dwie części :D okładka rzeczywiście trochę nie oddaje zawartości ;p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To fakt, myślę, że mogliby pomyśleć nad okładką, która nawiązuje do treści.

   Usuń
 5. Takie książeczki nawiązujące do PRLu to coś dla mojego znajomego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli rzeczywiście lubi takie klimaty to warto mu ją polecić :)

   Usuń
 6. Całkiem fajna pozycja, można sobie przypomnieć różne usłyszane historie, ale też się czegoś dowiedzieć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja uwielbiam książki i filmy nawiązujące do tamtych lat.

   Usuń
 7. Uwielbiam oglądać stare filmy! Zdecydowanie to książka dla mnie :) Bardzo jestem jej ciekawa i koniecznie muszę zapisać sobie tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie po nią sięgnij - to fajny powrót do przeszłości

   Usuń
 8. Chyba to nie są do końca moje klimaty :)
  by-tala.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Myślę, że niekoniecznie dla mnie lektura...

  OdpowiedzUsuń
 10. Tak jak piszesz, ta okładka nie za bardzo pasuje do zawartości książki ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Chociaż tematyka nie do końca dla mnie to chętnie bym po nią sięgnęła :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taki fajny powrót do przeszłości i możliwość przypomnienia sobie wydarzeń sprzed lat, usłyszanych od rodziców i dziadków.

   Usuń
 12. Książka wygląda na ciekawą, chociaż to zupełnie nie moje klimaty. ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ciekawa książka, zapisuję tytuł :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Daj znać po jej przeczytaniu jakie są Twoje wrażenia :)

   Usuń

Na moim blogu używam plików cookies różnych podmiotów (Google, Facebook, Instagram, wtyczki społecznościowe) do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu.
Dodając komentarz pod postem wyrażasz zgodę na zbieranie i przetwarzanie Twoich danych osobowych.