A TY - COFNĘŁABYŚ SIĘ W CZASIE, GDYBYŚ MOGŁA?


Czy mogąc zmienić przeszłość, rzeczywiście chciałbyś to uczynić? A gdyby się udało, to czy nie spowodowałoby również przemiany osoby, którą dziś jesteś? A nasze teraźniejsze przeżycia? Nie mają wpływu na to, jakimi się później stajemy?
Mimo to gdzieś w głębi naszej istoty pragnęlibyśmy ukształtować na nowo naszą przeszłość, poprawiając dawne błędy, czy przeżywając inaczej chwile największych uniesień.

Podobnie wygląda mój taniec czasem. Oglądałaś kiedyś tancerzy pozornie zagubionych w skomplikowanych krokach tanga? Dwa kroki do przodu, jeden w bok. Dwa kroki do tyłu, jeden w bok. Dwa kroki do przodu, dwa kroki w tył. Niby tak niewiele, a przecież to cały spektakl. Ta gra spojrzeń, nagłe zwroty, wulkan emocji. Koniecznie rubinowa suknia, karminowe usta i długie czarne włosy rozwiewane w oszałamiających obrotach. Dwa kroki do przodu, jeden w bok. Dwa kroki do tyłu, jeden w bok. Zastanawiasz się, kto w tym tańcu prowadzi? Kto jest liderem wyznaczającym rytm i pasję?”


Nie jest to książka dla wszystkich. Nie każdemu będzie pasowała pierwszoosobowa narracja. Nie każdy ją zrozumie. Nie w każdym wzbudzi jakąś refleksję. I nie każdy podczas czytania zada sobie niektóre z pytań, które chciał zadać chociaż raz w życiu. To książka wymagająca skupienia i pełnej koncentracji – tak by ją zrozumieć.

Mamy Piotra, zwykłego około 30-letniego faceta, który potrafi przemieszczać się w czasie. Odwiedza różne zakątki świata: pustynię, wulkany, Paryż, Dziki Zachód.. Doświadcza, czasami kilkukrotnie, przeżytych już wcześniej momentów, wspomina. Ma możliwość naprawiania swoich błędów z przeszłości, wyjaśnienia to czego nie potrafił zrozumieć i wyjaśnić. Uczy się niektórych rzeczy na nowo, realizuje nigdy niespełnione marzenia. Ale do takich refleksji dochodzi dopiero po czasie, bo początkowo wykorzystuje swoją zdolność tylko z czysto egoistycznych pobudek ( kto z nas by tak nie zrobił? ).

Tańcz ze mną tango” to opowieść, o życiu Piotra. Niesamowicie klimatyczna, niestandardowa z mnóstwem tych najważniejszych w życiu tematów jak: przyjaźń, miłość, czas..
Tańcz ze mną tango” to chyba jedyna książka, która pokazuje nam nie tylko dobre strony cofania się w czasie ( a tak jest zazwyczaj w książkach i filmach ) - i tym bardzo mnie zaskoczyła. Uświadamia jedno – nie warto rozpamiętywać się w przeszłości i zastanawiać się „co by było gdyby...?” Ważne jest życie teraźniejszością..


Przyznam Wam, że książkę przeczytałam, ale nie była to lekka i łatwa lektura. Robiłam do niej podejście dwa razy. Za pierwszym razem, na totalnym luzie i szybko mnie „znudziła” i odpuściłam sobie. Niestety, albo i stety, należę do osób, które nie odpuszczają tak szybko i jak zrobię już podejście do jakiejś książki to chcę ją skończyć, nawet jeśli miałaby mi się nie podobać. Zrobiłam drugie podejście po jakimś czasie i okazało się, że była to dobra decyzja. Przeczytałam i zaczęłam się zastanawiać – co ja bym zrobiła mając taką umiejętność..

A Ty? Chciałabyś umieć cofać się w czasie? Móc zawędrować do każdego miejsca na świecie, w każdym możliwym czasie? Czy wychodzisz z założenia, że trzeba żyć tak jak żyjemy, tu i teraz?

POZDRAWIAM
OLA

Książka "Tańcz ze mną tango" Artura Tołłoczko pojawiła się w 2019 roku w nakładzie Wydawnictwa Psychoskok.


26 komentarzy:

 1. Zapisuję na listę książek do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawa jestem Twoich wrażeń po przeczytaniu. Koniecznie daj znać co myślisz o tej książce :)

   Usuń
 2. Książka bardzo ciekawa, z przyjemnością skorzystałabym z szansy cofnięcia się w czasie ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiem czy to do końca moja tematyka książkowa :( Ja z chęcią cofnęłabym się w czasie i kilka rzeczy w swoim życiu zmnieniła :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zmiany w przeszłości z konsekwencją zmian w teraźniejszości? Trochę strach..

   Usuń
 4. Tytuł nawiązuje to uwielbianego przeze mnie serial "Dark" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. OO..nie znam tego serialu..Aż zerknę co to ciekawego :)

   Usuń
 5. Chętnie bym przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 6. ciezkie pytanie, nie znam jeszcze odpowiedzi

  OdpowiedzUsuń
 7. Artur Tołłoczko25 lipca 2019 21:21

  Dziękuję za recenzję. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za stworzenie książki :) Proszę o więcej..

   Usuń
  2. Artur Tołłoczko13 sierpnia 2019 09:47

   Już mam konspekt kolejnej części. :-)

   Usuń
  3. Fantastycznie! Nie mogę się doczekać!

   Usuń
 8. Wydaje mi się bardzo ciekawą pozycją, choć zupełnie inną niż książki, po które aktualnie sięgam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się, że to nie jest taka zwyczajna książka..

   Usuń
 9. Odpowiedzi
  1. Nie każdy lubi takie klimaty :) A Ty co ciekawego ostatnio czytałaś?

   Usuń
 10. Zapisuję tytuł. Czasami chciałabym móc cofnąć się w czasie. Coś poprawić

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z pełną odpowiedzialnością zmian w teraźniejszości?

   Usuń
 11. Bardzo ciekawa książka;) Z chęcią po nią sięgnę:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Trzeba będzie przeczytać :-)

  OdpowiedzUsuń

Na moim blogu używam plików cookies różnych podmiotów (Google, Facebook, Instagram, wtyczki społecznościowe) do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu.
Dodając komentarz pod postem wyrażasz zgodę na zbieranie i przetwarzanie Twoich danych osobowych.