"MYCIE ZĘBÓW JEST SUPER!"


Wesołe rysunki Munro Leafa i dowcipny tekst sprawiają, że mali i duzi czytelnicy nie mają wątpliwości, że zarówno bycie zdrowym, jak i zdrowy rozsądek są super. Ten wesoły podręcznik higieny może stać się nieocenioną pomocą w dobrze znanych sporach z dziećmi na temat znaczenia zdrowia.”

 


ZDROWIE jest czymś, o czym nie myślimy zbyt często aż do momentu, gdy nam go zabraknie.” W jakże prosty, a jednak prawdziwy sposób, zaczyna się trzecia z serii książek Munro Leafa. Oczywiście wszyscy o tym wiemy, że warto dbać o zdrowie, badać się i pilnować by nasz organizm był w pełni sił, ale tak naprawdę niewielu z nas pilnuje tego na co dzień. A tym bardziej na pewno do tych osób nie należą dzieci.

Książeczka mimo iż w tytule mówi o myciu zębów, tak naprawdę zwraca uwagę na wiele aspektów, których musimy pilnować by być zdrowym. O samym myciu zębów jest raptem jeden króciutki rozdział. Zaczęłam zastanawiać się skąd więc w tytule te zęby. Okazało się, że w oryginale książka miała tytuł :”Health Can Be Fun”, czyli tak naprawdę mowa była o zdrowiu a zęby pojawiły się przy reedycji tej książki i polskim tłumaczeniu. Patrząc na zawartość tej pozycji uważam, że pierwotny tytuł spokojnie mógłby zostać.


Munro Leaf w prosty sposób ( tak jak i w poprzednich częściach serii: trochę tekstu i proste obrazki ) zwraca uwraca uwagę na: właściwe odżywianie, ubieranie się w odpowiedni do pogody sposób, na zachowanie aktywności fizycznej, sen i wypoczynek, dbanie o higienę ( toaleta, zęby, włosy i paznokcie.. ). Wszystko to według autora ma wpływ na zachowanie odpowiedniego stanu organizmu. W gruncie rzeczy ma rację, oprócz tego, że niektóre kwestie, np. odżywianie, to takie trochę „stare myślenie”. Mowa jest o konieczności picia 3 szklanek mleka, konieczności jedzenia mięsa, ryb i jaj oraz świeżych owoców i warzyw, zbóż i podobno tylko to może nam zapewnić siłę i zdrowie. A przecież już w tej chwili wiemy, że nie wszystkie te składniki są nam niezbędne by być zdrowymi ( btw. od ponad roku jem bezglutenowo i bezlaktozowo i jestem zdrowa a wyniki mam takie, że aż sama się dziwię – czyli da się! ).

W książce autor dzieci nie lubiące jeść nazywa „Jedzeniowymi Marudami”. Co jedna z tych kwestii , z którymi ja osobiście się nie zgodzę. Należę do grupy osób, które wychodzą z założenia, że nie wolno wmuszać siłą w dziecko jedzenia, że raczej należy szukać sposobu na zachęcenie go do spróbowania niektórych rzeczy. Sama jestem mamą dziecka jedzącego bardzo wybiórczo, więc mam temat „niejedzenia” przerabiany od ponad 8 lat od A do Z i wiem, że zmuszanie, groźby, próby przekupstwa na nic się zdadzą jak dziecko jeść nie chce.


Mimo tych moich niewielkich zastrzeżeń co do treści książki i takiego „starego wychowania”, o którym pisze Munro Leaf uważam, że to książka po którą warto sięgnąć, szczególnie, gdy mamy w domu malucha, przedszkolaka. W książce w prosty sposób zwraca się uwagę na sposoby na zachowanie zdrowia i z wieloma nie sposób się nie zgodzić. Dla dzieci w wieku przedszkolnym te sposoby nie zawsze będą oczywiste, a książka w prosty sposób je wyjaśnia: pojawiają się tu konkretne rady dotyczące codziennej higieny, konieczności częstego spędzanie czasu na świeżym powietrzu..

Mycie zębów jest super” to ułatwienie w rozpoczęciu rozmów na temat zdrowia i naukę samodzielności w przypadku małych dzieci.


Znacie może jeszcze jakieś tego typu pozycje dla dzieci, mówiące o zdrowiu i konieczności dbania o siebie?


BUZIAKI
OLA

17 komentarzy:

 1. Fajna książka, chociaż mój maluch na szczęście myje zęby z ochotą. Nawet w żłobku dostał dyplom za to, że sam ładnie myje ząbki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Brawo! Znaczy się od małego wprowadzasz u niego dobre nawyki :) I od początku będzie traktował mycie zębów jak normalna codzienną czynność.

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. I dla rodziców..tych którzy maja problem z wprowadzeniem zasady codziennego mycia zębów u swoich dzieci.

   Usuń
 3. moja córa też strasznie kaprysi w kwestii jedzenia :/

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna książeczka! Muszę sprawić Córeczce :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo przyjemna w odbiorze pozycja. I prosta do zrozumienia nawet dla najmłodszych.

   Usuń
 5. Fajna książeczka dla najmłodszych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się :) Tyle lat minęło od pierwszego wydania a dalej znajdziemy w niej aktualne treści.

   Usuń
 6. Ale świetna jest ta książeczka dla maluchów :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzieci bardzo ciężko zachęcić do mycia zębów, a zęby trzeba myć już od pierwszego ząbka. Warto iść do takiego dentysty, który ma dobre podejście do dzieci i zachęci dziecko do mycia ząbków.

  OdpowiedzUsuń
 8. Od małego trzeba uczyć dzieci, że mycie zębów jest ważne. W przyszłości będzie to rzutowało na stan ich zębów. Jeśli nie dbamy o zęby - możemy je nawet stracić, a później rozwiązaniem jest implant lub proteza.

  OdpowiedzUsuń

Na moim blogu używam plików cookies różnych podmiotów (Google, Facebook, Instagram, wtyczki społecznościowe) do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu.
Dodając komentarz pod postem wyrażasz zgodę na zbieranie i przetwarzanie Twoich danych osobowych.