"DOBRE MANIERY SĄ SUPER!"Niezwykle zabawne rysunki autorstwa Munro Leafa oraz uroczy tekst sprawiają, że podstawowe zasady grzeczności i życzliwości stają się łatwe do zapamiętania, a bohaterowie, tacy jak PAN JA MUSZĘ BYĆ PIERWSZY czy JĘCZYDUSZA, wywołują salwy śmiechu. Sięgając do sedna sprawy – do sensu dobrych manier – Munro Leaf zaoferował rodzicom i dzieciom nieocenioną pomoc – dziecięcą klasykę, dzieło, które jest aktualne dziś tak samo, jak było dawniej. Ten wesoły „przewodnik po zasadach dobrego wychowania” będzie z pewnością „miłym gościem” w domu każdego dziecka.”

Ponad 40 lat po śmierci Munro Leaf pojawiły się kolejne polskie tłumaczenia serii jego bestsellerowych książek. Ostatnio pokazywałam Wam „Czytanie jest super” a dziś chciałabym zwrócić Waszą uwagę na książkę „Dobre maniery są super” – jako drugą z trzyczęściowej serii.Ta książka jest wizualnie bardzo podobna do wcześniej przeze mnie omawianej. Bardzo skromne wnętrze nie rozprasza dziecka. Wszystkie rysunki zostały stworzone przez autora książki, który w zabawny i wręcz prosty, sposób ilustruje tekst umieszczony na danej stronie. Czyta się łatwo i przyjemnie – a myślę, że te dzieci, które już zaznajomione są z literkami i nie maja problemów ze składaniem ich w wyrazy i zdania, spokojnie mogą brać tę książkę do ręki. Ksiązka napisana jest z dowcipem, na wesoło.
Munro Leaf w swojej książce zwraca uwagę na to dlaczego warto okazywać dobre maniery i przede wszystkim na tym się skupia. Mowa jest o używaniu „czarodziejskich słów”, o dbaniu o zwierzęta ( „bo one również mają uczucia” ), jest o przestrzeganiu reguł w trakcie wspólnej zabawy. Wszystko podane w łatwy i przyjemny sposób. Nie ma tu raczej pokazania skutków nie stosowania pewnych zasad. Jest za to taki bardzo prosty przekaz, który myślę, ze zostanie zrozumiany nawet przez przedszkolaki. Autor pokazuje dzieciaki „bez manier” w dość specyficzny sposób, np.: „chytrusy” ( ludzik ze świńskim nosem ), „jęczydusze” ( ogromny dziób ), „pan ja muszę być pierwszy” ( gruby człowiek z wielgachnym nosem ) i przyznam, że ja nie bardzo rozumiem nawiązanie wyglądu do nazwy, ale dla dzieci to prosta informacja: nie mądź marudą, „jęczyduszą” bo będziesz mieć ogromny dziób. Ze względu właśnie na tego typu przekaz wydaje mi się, że ta pozycja lepsza będzie dla młodszych dzieci. Starsze, te w wieku szkolnym są już chyba zdecydowanie za „cwane” na tego typu zagrywki.


Nie jest to książka, która przyniesie nam jakieś nowości jeśli chodzi o zasady życia wśród ludzi, ale na pewno pozwoli w łatwy sposób przedstawić je dziecku.
BUZIAKI

OLA

21 komentarzy:

 1. ciekawa książeczka idealna do nauki dziecka :) grzeczności nigdy za wiele :)

  Pozdrawiam serdecznie,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz, że do tej pory nie udało mi się trafić na tego typu książkę ale na tyle prostą by można było czytać ją również małym dzieciom? Dla starszaków spokojnie można coś znaleźć a z maluchami gorzej.

   Usuń
 2. Przydatna książeczka. Każda okazja do wdrażania pozytywnych zachowań jest dobra :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, a tu wszystko jest wyjaśnione w bardzo prosty sposób.

   Usuń
 3. takie książeczki bardzo lubię :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My też lubimy takie książki, a mam na tyle duże dziecko, że możemy już podyskutować na różne tematy poruszone w tej książce.

   Usuń
 4. I takie książeczki również warto czytać! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto! Nie tylko historyjki i opowieści są warte by po nie sięgnąć.

   Usuń
 5. Bardzo fajna książeczka, warto ją mieć w swojej biblioteczce. Musimy się w nią zaopatrzyć :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Odpowiedzi
  1. Mimo iż ma już tyle lat to nadal znajdziemy w niej aktualne treści.

   Usuń
 7. Fajna książka, bardzo dobra na prezent. Pozdrawiam!^^

  OdpowiedzUsuń
 8. Książeczka jest bardzo fajna i na pewno pomocna ale bądźmy szczerzy... dziecko z książeczki dużo nie wyniesie jeśli rodzic sam nie stosuje dobrych manier:(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z Tobą w 100%-tach. Ci, którzy sięgną po tę książkę na pewno sami równiez zaznajomieni są z podstawami dobrego wychowania, a Ci którym na tym nie zależy raczej nie będą zainteresowani tego typu pozycja.

   Usuń

Na moim blogu używam plików cookies różnych podmiotów (Google, Facebook, Instagram, wtyczki społecznościowe) do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu.
Dodając komentarz pod postem wyrażasz zgodę na zbieranie i przetwarzanie Twoich danych osobowych.