ŚWIĄTECZNIE DLA DZIECKA - CZ.2


Zapraszam Was na drugą część serii "Świątecznie dla dziecka".
Wczoraj była zabawka, dziś będzie o książkach, czyli coś dla starszych dzieci. Bez obaw! Dla "młodszaków" też coś będzie,
Trafiło, w nasze ręce, 5 książek. Chciałabym Wam je dzisiaj pokazać i pokrótce o nich powiedzieć, o naszych wrażeniach. Tak byście mogły/li stwierdzić która z tych książek wydaje Wam się najbardziej interesująca.
Nie przedłużajmy..
Zacznę od książki, która najbardziej nam się spodobała, a dlaczego? O tym za moment.


"Pomysłowo zilustrowana książka, prezentująca w zabawnej formie kolejne litery alfabetu. Pełne uroku, łatwe do zapamiętania wierszyki Janusza Jabłońskiego i znakomite, pobudzające wyobraźnię ilustracje Agnieszki Myszkowskiej sprawiają, że książkę tę można czytać i oglądać na okrągło, za każdym razem odkrywając w niej nowe szczegóły. To świetna pomoc dla dzieci, które dopiero rozpoczynają naukę czytania."


Niespełna 50 stron ładnie i prosto zilustrowanej książki. Twarda oprawa zniesie wielokrotne przeglądanie i czytanie. Proste i czytelne ilustracje nie rozpraszają uwagi dziecka. Duże litery, kilkukrotne powtarzanie każdego znaku alfabetu ( w różnej formie ) pozwalają się dziecku opatrzyć z różnym wyglądem litery.
Już wiecie dlaczego ta książka spodobała nam się najbardziej? Moja córa jest w 6-latkach. Mimo iż zna wszystkie litery drukowane, a uczy się teraz tych w formie pisanej - dopiero zaczyna swoja drogę z czytaniem. Proste, 2-3 zdaniowe wierszyki o literkach ułatwiają nam jego naukę.
Warto też zaznaczyć, że są to na tyle proste zdania, nieskomplikowane, że po kilkukrotnym czytaniu książki, córka część wierszyków zna już na pamięć i wyłapuje każdą moją pomyłkę w czytaniu.

Kolejną książką do nauki liter i czytania jest:"Oryginalna, inspirująca książka będąca zaproszeniem do fascynującego spotkania z typografią. Autorka, specjalizująca się w typografii graficzka i ilustratorka, dzięki pomysłowym, starannie opracowanym zabawom i ćwiczeniom ukazuje bogactwo możliwości, jakie stwarza świat liter. Każda strona to okazja do twórczej zabawy, rozwijania wyobraźni, kreatywności i zdolności manualnych. To książka, której współautorem staje się dziecko."Zadania, kolorowanki a to wszystko związane z alfabetem - pozwala dziecku poznawać litery podczas zabawy. A nie ma nic fajniejszego niż nauka w trakcie zabawy. Zadania są proste, nieskomplikowane - poradzi sobie z nimi każde dziecko ( w odpowiednim wieku oczywiści ). 
Zdjęcia książki robiłam jeszcze zanim córka się do niej dorwała, bo po..cóż.. była już tylko twórczość radosna. Książeczka ma ponad 200 stron więc dostarczy zabawy na długi czas.

Poniżej kolejna książka, która wymaga aktywności dziecka i służy nie tylko do czytania."To książka zachęcająca dziecko do różnego rodzaju aktywności, rozwijająca kreatywność, wyobraźnię, pobudzająca do eksperymentowania i dostarczająca zabawy, a jednocześnie przemycająca sporą dawkę wiedzy o zwierzętach. 
Dzieci poznają zwierzęta, rysują, odwzorowują, kolorują według własnej wyobraźni , wymyślają fantastyczne stwory, wyklejają kolaże czy dorysowują śmieszne szczegóły."Ciężko jest chyba znaleźć 5-6 latka, który nie lubi rysować, kolorować. Myślę, że ta książka zadowoli każdego, nawet najbardziej wybrednego małego artystę. Duże, wyraźne rysunki, kontury; nieskomplikowane zadania i mnóstwo zabawy na każdej stronie. 
Moja córka uwielbia tego typu książki z zadaniami i potrafi nad nimi spędzić mnóstwo czasu, świetnie się bawiąc. Ta konkretna książka ma dość duże wymiary co pozwala by rodzic z dzieckiem, w wygodny sposób, razem poznawał świat zwierząt i wspólnie kolorował czy rozwiązywał zadania. 

Tu coś innego, już nie do kolorowania..


"Bianka, bohaterka bajki, została wysłana przez swoja mamę do miasta, aby kupić czajniczek do herbaty. Po drodze spotyka niesamowite postacie i przeżywa niecodzienne przygody. Książka ilustrowana przez Etsuko Watanabe, urodzoną w Japonii, mieszkającą we Francji ilustratorkę, zachwyca oryginalną i piękną kreską."
Duży, nawet bardzo duży format książki; do tego wesołe i kolorowe rysunki; krótka bajka ( na każdej stronie jest dosłownie kilka linijek do przeczytania ) - to wszystko sprawia, że książka jest w sam raz na wieczorne czytanie bajek. Prosta do zrozumienia, nieskomplikowana bajka nadaje się do przeczytania dla dziecka w każdym wieku: zainteresuje i malucha i starszaka.

I na koniec książka trochę inna niż wszystkie..


"Pewnego dnia, z niewiadomego powodu, ptaki postanowiły wybrać spośród siebie króla. W tym celu zorganizowały wyścig - ten który dotrze najbliżej Słońca, zostanie królem..
Finał wyścigu jest zabawny i zaskakujący. Książka urzeka klimatycznymi ilustracjami w kolorach czarnym i pomarańczowym. Dowcipna, bajkowa historia z morałem oswaja dziecko z nazwami wielu gatunków ptaków."


Jak widzicie - książka inna niż wszystkie. Brak jej wielokolorowych obrazków, brak kolorów. Mamy tylko czarny i pomarańczowy - na białym tle. Do tego obrazki są dość szczegółowe - nie mamy tu do czynienia z jedną, grubą i prostą kreską. Książka może wydawać się średnio atrakcyjna - za to krótka ale ciekawa treść nadrabia wygląd tej książki. Mamy tu typową bajkę z morałem. W trakcie czytania jednak, rodzic musi przygotować się na 100 pytań dotyczących nazw ptaków, ich wyglądu i wszystkich szczegółów.


To by było na tyle jeśli chodzi o książki..
Jutro zapraszam na post o czymś dla maluszków :)

POZDRAWIAM
OLA

8 komentarzy:

Na moim blogu używam plików cookies różnych podmiotów (Google, Facebook, Instagram, wtyczki społecznościowe) do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu.
Dodając komentarz pod postem wyrażasz zgodę na zbieranie i przetwarzanie Twoich danych osobowych.